Prowadzenie sklepu spożywczego to pomysł często rozważany przez osoby poszukujące pomysłu na własny biznes. Jest to spowodowane przede wszystkim dużym zapotrzebowaniem na produkty spożywcze. Żywność stanowi podstawę list zakupowych każdego z nas, co sprawia, że otwarcie sklepu postrzegane jest często jako pewna inwestycja. Czy rzeczywiście tak jest? Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem działalności w tej branży i jak przyciągnąć do siebie klientów?
Jak założyć sklep spożywczy?
Oceń, czy jest to opłacalna decyzja w Twoim przypadku
Zanim odpowiemy na pytanie jak otworzyć własny sklep, warto zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią — czy w wybranej lokalizacji taki krok ma szansę powodzenia? Rozważając prowadzenie własnego sklepu, trzeba zdawać sobie sprawę z dużej konkurencji, jaka panuje w tym sektorze rynku. Zwróć uwagę na ilość podobnych sklepów w interesującej Cię okolicy, sprawdź, jaki asortyment oferują i w jakich cenach. Zebranie takich informacji pomoże w ocenie potencjału rozpoczęcia działalności w danym miejscu.
Stwórz biznesplan i określ rodzaj działalności
Zanim nowy biznes zacznie przynosić zyski, niezbędne jest zainwestowanie w lokal, wyposażenie i asortyment. Najlepiej jeszcze przed podjęciem decyzji stworzyć przynajmniej ramowy biznesplan, który pomoże oszacować, z jakim poziomem wydatków musimy się liczyć i pomoże kontrolować posiadany budżet, tak by środki nie wyczerpały się w najmniej spodziewanym momencie. Dobrze opracowany plan działania ułatwi też kontrolowanie rzeczywistych wyników sprzedażowych z początkowymi założeniami, co pozwoli ocenić opłacalność poniesionej inwestycji.
Na tym etapie warto też zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy prowadzić swój sklep. Możemy zdecydować się na pełną samodzielność, co daje nam większą swobodę, ale wymaga szczegółowego planowania każdego aspektu działalności. Alternatywnym rozwiązaniem jest franczyza — w tym przypadku możemy stać się częścią rozpoznawalnej na rynku sieci i zyskamy dostęp do wielu gotowych i sprawdzonych już rozwiązań.
Zarejestruj działalność gospodarczą i dopełnij niezbędnych formalności
By zgodnie z prawem prowadzić własny biznes, należy zarejestrować go w odpowiednich urzędach. Wśród podstawowych formalności jest złożenie odpowiednich wniosków w urzędzie miasta, urzędzie skarbowym oraz ZUS. Sprzedaż żywności wymaga również uzyskania stosownego zezwolenia z sanepidu, a jeżeli asortyment ma obejmować alkohol i papierosy konieczne jest zdobycie koncesji na sprzedaż takich produktów.
Zadbaj o odpowiednie wyposażenie sklepu i wysokiej jakości asortyment
Wyposażenie sklepu powinno być dostosowane do oferowanych produktów i zapewniać bezpieczne warunki do składowania żywności. To przede wszystkim regały, ale też lodówki do przechowywania nabiału, napojów czy mrożonek. Kiedy sklep jest już umeblowany, nadchodzi moment na wypełnienie półek towarami — tu sprawdzi się nawiązanie współpracy z dobrą hurtownią spożywczą oferującą szeroki wybór produktów. Kupowanie większych ilości w jednym miejscu pozwala na osiągnięcie lepszych cen i ograniczenie ilości dostaw.
Zaplanuj działania promocyjne, które przyciągną do sklepu klientów
Duża konkurencja sprawia, że osiągnięcie sukcesu wymaga wyróżnienia się w oczach klientów i przyciągnięcia ich do swojej oferty. Można to zrobić na różne sposoby:
- wybierając atrakcyjną lokalizację sklepu (np. łatwo dostępne miejsce z wygodnym parkingiem),
- oferując korzystne ceny i promocje,
- dbając o różnorodny asortyment oraz dostęp do nowych i popularnych produktów.
Dobrym pomysłem będzie też zadbanie o reklamę np. w lokalnej gazecie, ale też w internecie i mediach społecznościowych, dzięki której o otwarciu w okolicy nowego sklepu dowie się więcej osób.
Samo założenie sklepu nie jest skomplikowane i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, by jednak zwiększyć swoje szanse nie tylko na utrzymanie się na rynku, ale też osiągnięcie dobrych wyników, warto zadbać o odpowiednie przygotowania. Wysokiej jakości produkty w atrakcyjnych cenach to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie wysokiego poziomu zadowolenia klientów.