Magazynowanie żywności to ważne zadanie, wymagające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Jest tak dlatego, że musi zostać to zrobione w sposób odpowiedzialny i prawidłowy. Towary muszą pozostać w pierwotnym stanie i nie utracić świeżości czy swoich wartości. Podczas przechowywania produktów spożywczych trzeba upewnić się, że spełnia się wszystkie wymogi sanepidu i warunki sanitarne.
Podstawowe zasady przechowywania produktów spożywczych
Jeżeli zaniedba się obowiązujące zasady przechowywania żywności, może to doprowadzić do niezwykle negatywnych skutków. Można stracić produkty i przez to również pieniądze lub może to doprowadzić do zatruć.
Na szczęście magazynowanie żywności nie musi być skomplikowane, jeżeli będzie się przestrzegać zasad ustalonych przez sanepid, cały proces pójdzie pomyślnie. Warunki przechowywania żywności są jasne, magazyn musi być przestrzenią wyznaczoną na magazynowanie żywności i niewykorzystywaną do niczego innego.
Jeśli chodzi o nawierzchnię, najlepiej jakby pomieszczenie było pokryte płytkami ceramicznymi. W ten sposób czyszczenie i sprzątanie jest znacznie ułatwione i jest mniejsza szansa na to, że w magazynie zagnieżdżą się gryzonie, insekty czy osiądzie brud.
Produkty spożywcze muszą być magazynowane na regałach, niedozwolone jest trzymanie ich na podłodze czy na paletach. Całe pomieszczenie zawsze musi być całkowicie czyste. Zalecane jest układać żywność w taki sposób, żeby produkty, które najwcześniej trafiły do magazynu, najszybciej go opuszczały. Jest to praktyczna porada, jednak nie trzeba się stosować do tej zasady, nie ma odgórnego wymagania w związku z magazynowaniem.
Temperatura a magazynowanie żywności
Konieczne jest też utrzymywanie produktów w odpowiedniej temperaturze, może być do tego potrzebna chłodnia. Różne kategorie produktów spożywczych wymagają różnego traktowania, trzeba zajmować się nimi odpowiednio.
Jeśli chodzi o podział magazynów, najczęściej dzieli się je na te, w których przechowuje się żywność chłodzoną i te, w których przechowuje się żywność niewymagającą chłodzenia.
Produkty takie jak napoje czy alkohole nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o przechowywanie, za to nabiał, warzywa i owoce muszą być magazynowane w warunkach bardziej kontrolowanych i specjalnie ustabilizowanych. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni dla produktów, które chcesz przechowywać.
Warto też zwrócić uwagę na wilgoć. Może ona mieć negatywny wpływ na stan przechowywanych produktów spożywczych, więc jest czynnikiem, który powinno się kontrolować.
Poza tym konieczne jest zwracanie uwagi nawet na światło w danym pomieszczeniu. Wystawienie na zbyt silne światło niektórych produktów może być bardzo niebezpieczne i zniszczyć nawet opakowanie.
Czemu odpowiednie przechowywanie artykułów spożywczych jest tak ważne
Niezwykle ważne jest, żeby poszczególne grupy produktów o różnych potrzebach, były przechowywane w wyraźnie oddzielonych strefach. Tylko poprzez zadbanie o to jesteś w stanie poprawnie magazynować żywność i nie ponosić przy tym strat.
Zasady dotyczące przechowywania żywności są tak precyzyjnie ustalone i opisane, dlatego, że gdyby zostało to zrobione w sposób nieodpowiedni, mogłoby to być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i nawet życia konsumentów. Reguły te mają na celu ochronę ogółu.
Zapach i smak żywności są czymś najważniejszym i muszą zostać zachowane. Dlatego właśnie bardzo istotne jest przestrzeganie zasad przechowywania produktów spożywczych. Pomagają one dystrybutorom i producentom w utrzymywaniu optymalnego stanu oferowanych produktów.
W kontrolowaniu stanu żywności pomogą również termohigrometry. Dzięki ich zamontowaniu łatwiej będzie sprawdzać ich aktualny stan na bieżąco.
Ostatnie wskazówki
Magazynowanie żywności wymaga dużej precyzji i dbałości o wiele spraw naraz. Konieczne jest przestrzeganie zasad sanepidu i rozumienie, czego potrzebuje dana grupa produktów, żeby zachować optymalny stan. Warto zwrócić uwagę na czynniki takie jak temperatura, wilgoć czy światło.