Specyfika współczesnej gospodarki sprawia, że każda wizyta w sklepie wiąże się z koniecznością podejmowania licznych wyborów. Konsumenci mają do wyboru nie tylko ogromną liczbę produktów, ale też wiele wariantów w ramach tej samej kategorii produktowej. Prowadzi to do sytuacji, w której producenci i dostawcy muszą podejmować aktywne działania mające na celu wyróżnienie się wśród konkurencji, jeżeli chcą zachęcić kupujących do wybrania właśnie ich oferty. Niezależnie od tego, czy w centrum ich działalności znajduje się sprzedaż elektroniki, czy dystrybucja słodyczy, zdrowej żywności lub produktów świeżych — atrakcyjna prezentacja jest kluczem do sukcesu.
Właśnie z tego wynika rosnąca popularność usługi co-packingu. Na czym polega? Czy co-packing i konfekcjonowanie polegają na tym samym? Jak sposób pakowania może wpłynąć na sprzedaż Twoich produktów?
Czym jest co-packing?
Co-packing to kompleksowa usługa obejmująca wszystkie działania związane z pakowaniem i przepakowywaniem produktów. W zależności od potrzeb konkretnego klienta może ograniczać się jedynie do przepakowania towarów z opakowań zbiorczych do pojedynczych, ale może też zaczynać się dużo wcześniej — już na etapie projektowania opakowań. W ramach co-packingu często wykonywane jest też przygotowywanie poszczególnych produktów i łączenie ich w zestawy promocyjne lub prezentowe.
Głównym celem tego rodzaju usług jest podniesienie atrakcyjności towaru, który ma trafić na półki sklepowe lub bezpośrednio do kupującego — to istotne, ponieważ w realiach rynku konsumenta estetyka ma coraz większy wpływ na decyzje zakupowe.
Konfekcjonowanie – co to?
Mimo że oba te pojęcia bywają traktowane jako jednoznaczne, w rzeczywistości konfekcjonowanie ma nieco węższy zakres niż co-packing. Czynności wykonywane w ramach konfekcjonowania stanowią jednocześnie ostatni etap co-packingu, czyli kompletację i pakowanie towarów do wysyłki lub sprzedaży.
Dla kogo usługa co-packingu jest opłacalna?
Każda firma, której model biznesowy opiera się na sprzedaży towarów, może wiele zyskać, dzięki inwestycji w atrakcyjne opakowania. To przede wszystkim korzyści wizerunkowe — atrakcyjne opakowanie, wykorzystujące logo firmy czy interesującą grafikę, która zapadnie w pamięć klientowi, pomaga budować rozpoznawalność marki. Z tej perspektywy koszt co-packing jest nie tylko wydatkiem na opakowania, ale może być też traktowany jako inwestycja czysto marketingowa. W świecie mediów społecznościowych klienci chętnie zamieszczają zdjęcia zaskakujących opakowań czy dodatków z otrzymanych paczek, pomagając tym samym promować Twój biznes.
Poza estetyką i zadowoleniem klientów co-packing jest też praktyczny. Dobrze zaprojektowane opakowanie pozwala na zabezpieczenie towaru na czas dostaw, dzięki czemu po dotarciu do konsumenta jest on w idealnym stanie i nadal prezentuje się bez zarzutu. To prosty sposób na ograniczenie zwrotów i reklamacji.
Co-packing – zalety
- Zwiększenie atrakcyjności produktów w oczach klientów, dzięki estetycznemu opakowaniu.
- Unikalne opakowanie stworzone z myślą o Twojej firmie i utrzymane w spójnej estetyce zwiększa rozpoznawalność marki.
- Dopasowanie sposobu pakowania produktów do ich wymagań pozwala na zmniejszenie ryzyka uszkodzeń towarów w czasie transportu.
- Możliwość dodania gadżetów prezentowych, kuponów i próbek do pakowanych towarów, co zwiększy zadowolenie z zakupu.
- Obniżenie kosztów wewnętrznych firmy związanych z pakowaniem towarów.
- Optymalizacja procesu przygotowywania i wysyłania zamówień.
Outsourcing usług co-packingowych
Co-packing znajduje się w ofercie wielu firm logistycznych, często łączony jest też z usługami magazynowymi. Zlecenie takich działań zewnętrznemu wykonawcy to bardzo korzystna opcja, ciesząca się w ostatnich latach rosnącą popularnością szczególnie wśród sklepów online. Dlaczego? Ponieważ pozwala na ograniczenie wydatków związanych z wynajmem miejsca magazynowego i posiadania stacjonarnej siedziby firmy i narzędzi zapewniających odpowiednie warunki do pakowania i przepakowywania zamówień. To też prosty sposób na optymalizację procesu kompletacji i pakowania towarów.