Musztardy
Z sezonem grillowym za plecami, niezbędna w każdym domu będzie oczywiście musztarda – i to najlepiej w kilku odmianach! Niezastąpiona jako dodatek do mięs, kanapek, sałatek czy nawet sosów, musztarda była znana już w czasach starożytnych. Ziarna gorczycy białej lub czarnej mielono w moździerzu i początkowo stosowano jako lekarstwo – w starożytnym Rzymie była powszechnie używana przy bolących stawach czy kościach i jako lek wspomagający trawienie. Musztarda była tez uznawana za silny afrodyzjak. Receptura na musztardę nie zaginęła na przestrzeni wieków a w XIV wieku upowszechnił się już nawet zawód musztardnika – osoby odpowiedzialnej na produkowanie i doprawianie musztard według upodobań smakoszy. Z biegiem czasu mielone ziarna gorczycy łączone były z octem winnym, olejem, winem czy miodem a eksperymenty musztardnikow doprowadziły do uzyskiwania musztard o różnych smakach i różnych konsystencjach. Dziś rozróżniamy kilka głównych rodzajów musztard, każda o nieco innymi zastosowaniu:
Delikatesowa – to łagodna musztarda o kremowej konsystencji. Musztarda Delikatesowa Prymat idealnie nadaje się jako składnik sosu vinaigrette oraz różnorodnych dipów do mięs i sałatek. Urozmaici smak parówek, kiełbasek czy karkówki z grilla.
Kremska – to słodka musztarda z bardzo drobno zmielonych ziaren białej gorczycy. Dobrze podkreśla smak dan na zimno i na gorąco.
Bawarska – to słodka musztarda z dodatkiem miodu. Bardzo popularna w Niemczech to świetny dodatek do białej kiełbasy.
Sarepska – to najbardziej popularna musztarda, która powstaje z polaczenia białych i brązowych ziaren gorczycy. Musztarda Sarepska Prymat odznacza się wyraźną, gruboziarnistą strukturą, umiarkowanie ostrym smakiem i intensywnym aromatem. Idealny dodatek do wędlin, serów, sałatek oraz kanapek. Z jej pomocą przygotować możemy także doskonałe sosy musztardowe oraz marynaty do mięs.
Francuska – ma granulowatą konsystencje, która nadają jej niezmielone ziarna gorczycy. Jest stworzona wręcz do dań na ciepło i jako świetny dodatek podczas pieczenia, czy smażenia. Musztarda francuska posiada ostrzejszy smak, dlatego chętnie dodawana jest to różnego rodzaju marynat.
Miodowa – Musztarda Miodowa Roleski charakteryzuje się delikatnym, słodkawym smakiem, który wynika z polaczenia drobno zmielonej gorczycy białej i miodu. Musztarda miodowa jest doskonałym dodatkiem do sałatek i sosów. Świetnie smakuje jako dopełnienie dań z grilla, np. smażonej karkówki czy kiełbas. Dobrze wzmacnia tez smak kanapek czy burgerów.
Dijon – jest to najbardziej unikatowa musztarda o najbardziej wysublimowanym smaku. Robiona jest z dodatkiem wina z winogron, zamiast octu z minimalnym dodatkiem soli i cukru. Musztarda dijon ma charakterystyczny, jasnożółty kolor, ostry smak i jest najczęstszym składnikiem sosów marynat do mies.
Rosyjska – ta musztarda zawiera ostrą, czarną gorczycę, co gwarantuje intensywny i zdecydowany smak oraz unikatową, gruboziarnistą strukturę. Musztarda rosyjska nada ostrego smaku między innymi golonce, karkówce, kiełbasie oraz parówkom.
Stołowa – ma kremową, aksamitną konsystencję i łagodny, delikatny smak. Urozmaici smak wędlin, żółtego sera czy też pieczonych mięs. Musztarda stołowa Prymat dzięki swojej kremowej konsystencji może być również składnikiem marynaty, sosu vinaigrette czy też pasty kanapkowej.
Angielska – wytwarzana jest z białych i czarnych ziaren gorczycy z dodatkiem kurkumy. Niezwykle ostra, o charakterystycznej konsystencji i nieprzeciętnie mocnym smaku. Idealna jako dodatek do pieczonych mięs oraz marynat.
Coraz bardziej popularne staja się tez musztardy z dodatkiem warzyw – takie jak pomidorowa, paprykowa czy buraczkowa, która nadają tradycyjnej musztardzie nieco nowocześniejszej odsłony. Warzywne musztardy idealnie nadają się do kanapek, serów czy jako marynaty do pieczonych warzyw.
Upowszechniają się również musztardy z nutą alkoholu. Musztarda z piwem Prymat fantastycznie sprawdzi się jako dodatek do karkówki z grilla, podczas kiedy musztarda z whisky to idealny dodatek do wędlin na zimno czy przekąsek, takich jak sery czy warzywa.
Warto pamiętać, ze musztardy są nie tylko smaczne, ale stosunkowo zdrowe i niskokaloryczne. Zawierają minerały i witaminy, szczególnie witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na nastrój. Są niskotłuszczowe i obniżają poziom cukru we krwi, dlatego osoby z cukrzyca powinny upewnić się, ze mogą ja spożywać bez konsekwencji zdrowotnych.