Jak ważny dla sklepu jest merchandising?
Dobry jakościowo merchandising w placówce handlowej to pierwsza wizytówka sklepu i jeden z najważniejszych obszarów zainteresowań większości detalistów. Dbałość o odpowiednio przeprowadzony merchandising wpływa nie tylko bezpośrednio na zwiększoną sprzedaż – a co za tym idzie – zyski, ale również na postrzeganie sklepu w oczach Klientów. Dla detalistów ma również inne plusy – skuteczny merchandising optymalizuje wskaźniki zarządzania operacyjnego placówką i pomaga zdecydowanie obniżyć koszty. Jest to wiec pierwszy krok, jeśli myślimy o zwiększeniu zysków w swoim sklepie.
Ułożenie półek jako czynniki wzrostu sprzedaży
Każdy dzień handlowy u najlepszych detalistów rozpoczyna się od uzupełnienia asortymentu, oznaczenia dodatkowych miejsc promocyjnych, zbudowania nowych ekspozycji i przygotowania komunikatów marketingowych dla potencjalnych Klientów. Tak przygotowany merchandising sklepu zachęca do zakupów klientów i świadczy o profesjonalizmie sprzedawców.
Jako Klienci wybierając sklep zwracamy uwagę na kilka najważniejszych dla nas kwestii – umiejscowienie (czy jest w okolicy, w której mieszkamy) ceny, jakość produktów, ale również łatwość w ich znalezieniu a także jak czujemy się robiąc w nim zakupy. Na nasz komfort wpływa głownie to z jaka łatwością przychodzi nam znalezienie towarów, czyste, wypełnione półki oraz estetycznie ułożone produkty.
Kluczowe dlatego jest ułożenie produktów – ułożenie ich zgodnie z logiką podejmowanych decyzji pozwala Klientom na łatwe odnalezienie produktów, a co za tym idzie – oszczędza ich czas. Z czasem nasz sklep kojarzy im się z miejscem, w którym mogą zrobić zakupy efektywnie, szybko i bez problemu – nie irytuje ich szukanie produktów po półkach. To pozwala Klientom na częstszy powrót do placówki.
Wszystkie produkty na półkach powinny być ułożone od krawędzi w głąb, nie przerzedzone i w równych odstępach. Kluczowe grupy produktowe dla danego sklepu powinny być ustawione w najbardziej widocznych miejscach, z ułatwionym dostępem dla kupujących oraz dodatkową komunikację przy pomocy materiałów POS.
Redukcja kosztów i strat
Najlepsi detaliści zwracają uwagę na to, jak ważna jest praca nad jakością asortymentu. Liczy się dbałość o to, żeby produkty nie były brudne, zakurzone lub uszkodzone oraz żeby ich terminy przydatności były odpowiednio długie. Przy ustawianiu produktów na półkach zawsze należy kierować się zasadą FIFO (ang. First in first out), czyli upewnić się podczas uzupełniania asortymentu na półce, że produkty z dłuższym terminem umieszczane są za tymi z krótszą datą ważności. Ten zabieg pozwoli na unikniecie strat spowodowanych terminującymi się produktami.
Kluczowe jest wyeliminowanie braków asortymentowych, w szczególności na najważniejszych produktach. Brak pożądanego produktu w sklepie powoduje w około jednej trzeciej przypadków zrezygnowanie z zakupów zupełnie i poszukanie przez kupującego swojego ulubionego produktu w innej placówce.. Aby tego uniknąć, detaliści utrzymują bezpieczny zapas, czyli zapas, który oznacza ilość sztuk określonego produktu wystarczającą na pokrycie sprzedaży pomiędzy planowanymi dostawami. W tym celu pomocne może być nawiązanie stałej współpracy z hutrownią spożywczą MPT Stanro. Uzyskując stały dostęp do internetowej hurtowni spożywczej Stanro24 detalista będzie miał możliwość składania zamówień w dowolnym momencie. Zapewni sobie tym samym regularne dostawy najlepiej rotujących artykułów spożywczych i przemysłowych. Hurtownia spożywcza MPT Stanro posiada w swojej ofercie ponad 10 000 produktów znanych producentów polskich i zagranicznych.
Skontaktuj się z hurtownią spożywczą MPT Stanro i zapytaj od dostęp do hutrowni online Stanro24.
Merchandising to również zaplanowanie wielkości przestrzeni sprzedażowej dla poszczególnych produktów w taki sposób, żeby z jednej strony nie budować zapasów mrożących gotówkę w półce, a z drugiej strony zabezpieczyć się przed potencjalnymi brakami asortymentowymi. Dobre rozplanowanie miejsca półkowego wpływa także na zmniejszenie zaangażowania personelu sklepu w uzupełnianie asortymentu na półce.
Wzrost sprzedaży i zysków
Warto pamiętać, ze Klienci podejmują około 70% decyzji zakupowych w sklepie – a jako detaliści mamy znacząca szanse na ich zmianę. Dodatkowo wybierając produkty, są w stanie objąć wzrokiem jedynie cześć polki – tzw. „strefę zasięgu” czyli przestrzeń na wysokości mniej więcej od kolan do ramion przeciętnego człowieka, powodując, że będą wybierać produkty, które są w stanie zauważyć. Maja również ograniczoną percepcję bodźców, które są w stanie odebrać – skupiają się na znanych kształtach i kolorach lub większych „plamach” kolorystycznych na półce, dlatego ich wzrok będą przyciągały dodatkowe miejsca promocyjne czy ekspozycje.
Dlatego też dobry merchandising skupia się na odpowiedniej ekspozycji produktów na półkach i w przestrzeni sklepu. Bardzo często detaliści ustawiają produkty droższe lub o wyższej zyskowności w „strefie zasięgu”. Dzięki temu Klienci wybierają pomiędzy produktami, na których sprzedaży bardziej zależy detaliście.
Jeśli zależy nam na zwiększeniu sprzedaży wartościowej i zysku, to powinniśmy skupić się na zwiększonej ekspozycji na półce produktów droższych lub tych z większą marżą.
Badania konsumenckie udowodniły, że zwiększenie ekspozycji półkowej z jednej „twarzy” (frontu opakowania produktu widocznego na półce dla kupującego) do dwóch – znacząco podnosi sprzedaż, w szczególności marek o niższych udziałach rynkowych.
Skuteczny merchandising to także umiejętność wywołania dodatkowego impulsu zakupowego – czyli przekonanie Klienta do zakupienia produktów nieplanowanych. W tym celu detaliści bardzo często szukają rozwiązań cross-merchandisingowych dla kategorii komplementarnych poprzez umieszczenie produktów z tych kategorii obok siebie. Bardzo dobrym pomysłem są łączone ekspozycje – pieczywo obok dżemów/ kremów czekoladowych, kawy obok ciastek, piwo obok przekąsek.
Dobry jakościowo merchandising jest i na pewno pozostanie jednym z najważniejszych obszarów funkcjonowania sklepów a Ci, którzy rozumieją jego znaczenie i potrafią go stosować w codziennej praktyce zdecydowanie lepiej poradzą sobie z wyzwaniami bardzo konkurencyjnego rynku detalicznego.
Posiadając swój sklep detaliczny możesz dołączyć do ogólnopolskiej sieci Mili zrzeszającej ponad 400 sklepów spożywczych.
Dołączając do sieci franczyzowej Milil zyskujesz dostęp do hurtowni spożywczych wraz z atrakcyjnymi warunkami handlowymi oraz otrzymujesz stałe wsparcie zespołu profesjonalistów z zakresu marketingu, szkoleń i standaryzacji.
Dowiedz się jak możesz dołączyć do ogólnopolskiej sieci sklepów Mili.
Posiadając swój sklep detaliczny możesz dołączyć do ogólnopolskiej sieci Mili zrzeszającej ponad 400 sklepów spożywczych.
Dołączając do sieci franczyzowej Mili zyskujesz dostęp do hurtowni spożywczych wraz z atrakcyjnymi warunkami handlowymi oraz otrzymujesz stałe wsparcie zespołu profesjonalistów z zakresu marketingu, szkoleń i standaryzacji.
Dowiedz się jak możesz dołączyć do ogólnopolskiej sieci sklepów Mili.