Jak zrobić pyszne polskie pierogi z jagodami?

sierpień 12, 2018

Polskie pierogami i są jednymi z najsłynniejszych polskich dań.
Smakowo są jednak podobne do potraw, które podawane są na Białorusi, Słowacji czy Ukrainie. Powodem tego jest fakt, że pierogi przyjechały do Polski w XIII wieku – z Dalekiego Wschodu przez Rosję. Tak więc w Rosji mają pelmeni i piroshki, na Ukrainie – varenyky. Oczywiście pierogi są dobrze znane również w innych krajach: mamy włoskie ravioli, japońskie gyoza czy meksykańskie empanady. Jaka jest między nimi różnica? Polega ona na sposobie przygotowania.
Jak zrobić pyszne polskie pierogi z jagodami? Oto tradycyjny przepis.

Składniki:
• 1 kg zwykłej mąki
• 2 jajka
• 80 g masła
• 500 ml ciepłej wody
• 700g jagód
• 100 g cukru

Wykonanie:
1. Wysyp mąkę centralnie na powierzchni roboczej. Dodaj jajka, masło i wlej trochę ciepłej wody. Połącz składniki i zacznij ugniatać. Jeśli to konieczne, dodaj nieco więcej wody. Kontynuuj wyrabianie ciasta, aż będzie miękkie. Ciasto powinno być również dość elastyczne. Jeśli ciasto jest zbyt mokre, dodaj trochę więcej mąki.

2. Podziel ciasto na 4 porcje – aby ułatwić sobie pracę. Rozwałkuj pierwszą porcję na grubość ok. 3 mm na posypaną mąką powierzchnię roboczą. Przy pomocy szklanki wykrój z ciasta kółka.

3. Do każdego kółka dodaj łyżeczkę jagód i posyp je cukrem. Złóż ciasto na pół, aby powstało półkole, które przykrywa jagody. Dokładnie zlep brzegi pierogów.

4. Odłóż na ściereczkę i powtórz tę samą procedurę z pozostałym ciastem i jagodami.

5. Aby ugotować pierogi, zagotuj duży garnek z lekko osoloną wodą. Ostrożnie wkładaj do niej partiami pierogi. Gdy wypłyną na powierzchnię, gotuj 2-3 minuty dłużej, a następnie wyławiaj je łyżką cedzakową.

6. Odcedź i odłóż na talerz czy tacę

7. Podawaj ciepłe pierogi z cukrem lub kwaśną śmietaną.

Jeśli nie masz czasu na gotowanie pierogów, możesz kupić gotowe i pyszne produkty firmy VIRTU. Możesz wybrać: Pierogi z jagodami, Pierogi z brokułami – dla prawdziwych wegetarian, Pierogi z delikatnym twarogiem i jagodami, Pierogi z pysznym nadzieniem truskawkowym lub Pierogi ze szpinakiem.

Produkty firmy VIRTU można znaleźć w sklepach, w których MPT Stanro dostarcza swoje produkty.