Czy znasz historię kalendarza adwentowego?

listopad 4, 2018

Podobnie jak wiele innych aspektów związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia, kalendarz adwentowy ma niemieckie pochodzenie. Obecna jego forma znana jest na całym świecie. Każdego roku przynosi wiele radości dzieciom, które wyczekują z niecierpliwością tego niezwykłego dnia i przyjścia Mikołaja z workiem prezentów.

Kalendarz adwentowy pojawił się w XIX wieku i miał wielu poprzedników. Adwent w kościele katolickim to były w owym czasie nie tylko codzienne modlitwy. W rodzinach katolickich dzieci każdego dnia wkładały po jednym źdźble słomy do żłóbka, aby dzieciątko Jezus mogło wygodnie leżeć. W rodzinach protestanckich czas adwentowy z modlitwami i świąteczną kontemplacją odbywał się w rodzinnym gronie. Tam też skreślano po jednej z 24. kresek narysowanych kredą na drzwiach. Aby ułatwić odliczanie do Wigilii, niektórzy protestanccy rodzice stworzyli „świąteczne zegary„. Była to okrągła twarz podzielona na 12 lub 24 segmenty. Każdy segment zawierał kilka wersetów biblijnych. To było także jedno ze źródeł kalendarza adwentowego.

W 1904 r. kalendarz adwentowy wydrukowano jako wkładkę do gazety Stuttgarter Zeitung. Oparty był na pomyśle Gerharda Langa. Kalendarz Langa był zainspirowany kalendarzem, który zrobiła dla niego jego matka. Składał się on z „Wibele”- rodzaju podłużnych biszkoptów. Jego pierwsza drukowana wersja składała się jednak tylko 24 kolorowych obrazków.

Następnie Lang zmodyfikował swoje kalendarze tak, aby zawierały małe drzwi, które są dziś podstawą większości kalendarzy adwentowych. Takie kalendarze z otwieranymi okienkami i upominkiem na każdy dzień Adwentu stały się komercyjnym sukcesem nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie.

Jeśli szukasz takiego kalendarza adwentowego, który spodoba się dzieciom, proponujemy kalendarze ze słodyczami marki Milka. Taki kalendarz adwentowy można kupić w sklepach, do których MPT Stanro dostarcza swoje produkty.