Jak się obchodzi Dzień Matki na świecie

maj 18, 2018

Już niedługo Dzień Matki. Jest to jedno z najpopularniejszych świąt na całym świecie. Jak obchodzi się ten niezwykły dzień w różnych zakątkach globu? Sprawdźcie, jak wygląda Dzień Matki na świecie!

1. Indie
Durga Puja (czyt. Drugapudża) to święto ruchome ku czci bogini – Matki Bogów Durga. Obchodzi się je we wrześniu lub październiku. Durga Puja to festiwal światła, tańca i ucztowania do białego rana. W tym dniu hinduskie mamy dostają drobne upominki i zaproszenia na obiad poza domem.

2. Wielka Brytania
W Anglii Dzień Matki jest celebrowany w 4. niedzielę Wielkiego Postu – nazywaną „matyczyną niedzielą”. Kiedyś symbolem tego święta było „matczyne ciasto” (Simnel Cake), które przywoziły do domu córki na znak szacunku i miłości. Jest to korzenne ciasto z suszonymi owocami, zwieńczone kulkami z marcepanu. Dziś synowie i córki wręczają mamom kwiaty – róże i goździki i drobne upominki.

3. Australia
Dzień Matki przypada tutaj na drugą niedzielę maja. To jedno z najpopularniejszych świąt. W Australii utrwalił się zwyczaj przypinania goździków do ubrań. Kolorowe symbolizują to, że matka danej osoby żyje, białe, że zmarła.

4. USA
W Ameryce święto wygląda dość tradycyjnie. Mamom wręcza się prezenty: kwiaty, kartki z życzeniami i czekoladki, biżuterię. To, co wyróżnia ten dzień w USA to wywieszanie narodowej flagi na cześć matek narodu. Dzień Matki w USA jest świętem ruchowym i przypada zazwyczaj w drugą niedzielę maja.

5. Włochy
We Włoszech na Dzień Matki (Festa della Mamma) piecze się specjalne ciasteczka w kształcie serca. Często rodzina spotyka się na uroczystym obiedzie rodzinnym w restauracji. Włoska „mamma” jest bardzo ważną postacią, dlatego też tego dnia wszystkie dzieci spotykają się, aby złożyć jej życzenia i podziękować. Święto przypada na drugą niedzielę maja.

6. Japonia
W Japonii Dzień Matki (Haha no Hi, Dzień Pochwały Matek) obchodzi się 8 maja. W tym dniu dzieci wręczają mamom czerwone goździki i róże – symbol bezinteresownej miłości oraz czystości. Przygotowują też specjalne potrawy oparte na jajkach: omlet i pudding.

7. Meksyk
W Meksyku Dzień Matki obchodzi się 10 maja, jednakże jest już tradycją, że 9 maja, w przededniu Dnia Matki, dzieci podróżują do domu rodzinnego, aby spędzić wspólnie czas rodzinny. Następnego ranka dzieci budzą swoje matki, śpiewając im specjalne piosenki na Dzień Matki. Zamożne rodziny często zatrudniają mariachi, aby śpiewali razem z dziećmi. Matki otrzymują kwiaty, kartki, cukierki i inne prezenty symbolizujące miłość.

8. Polska
W Polsce obdarowujemy mamy słodyczami. Bardzo duży ich wybór znajdziecie w sklepach do których towar dostarcza MPT Stanro. My rekomendujemy słodycze marki Baron i Vobro. Wasze mamy będą zachwycone!