Jak obchodzi się Święta Wielkanocne w Wielkiej Brytanii?

marzec 26, 2018

Wielkanoc, która jest najważniejszym świętem chrześcijańskim, jest obchodzona w wielu krajach całego świata. Mieszkańcy każdego kraju mają jednak własne, niepowtarzalne tradycje, związane z tymi dniami. Jak obchodzi się Święta Wielkanocne w Wielkiej Brytanii?

Wielki Czwartek – dzień dobroczynności

Podobnie jak w Polsce, dla Brytyjczyków niezwykle ważne są dni poprzedzające Wielkanoc, szczególnie Wielki Czwartek oraz Wielki Piątek. Sposób ich obchodzenia różni się jednak od polskiej tradycji.
Wielki Czwartek, zwany Maundy Thursday, jest tradycyjnym dniem dobroczynności. Tego dnia monarcha wybiera tyle ubogich osób, ile ma lat, i rozdaje im upominki. Dawniej były to jedzenie lub ubrania, dziś zamiast nich wręcza się pieniądze w specjalnej czerwonej sakiewce. Oprócz czerwonej sakiewki wręczana jest też druga, biała, zawierająca okolicznościowe drobne monety, również w ilości odpowiadającej wieku monarchy. Ubodzy poddani muszą się więc cieszyć z długowieczności królowej Elżbiety II!

Wielki Piątek i gorące bułeczki

Wielki Piątek jest oczywiście dniem postu, jednak nie oznacza to, że tego dnia w Wielkiej Brytanii nie da się zjeść niczego smacznego. Tradycyjnym wielkopiątkowym przysmakiem są tak zwane „hot cross buns”. Są to drożdżowe bułeczki nadziewane żurawiną lub rodzynkami i ozdobione krzyżem, zazwyczaj wykonanym z lukru.

Słodkości i zabawy wielkanocne

A co je się w same święta? Oczywiście, mnóstwo słodyczy! Dzieciom, ale także swoim ukochanym, daje się w prezencie wielkie czekoladowe jajka, które napełniane są słodyczami lub drobnymi podarkami. Z kolei małe czekoladowe jajka najczęściej chowa się w ustronnych zakamarkach w domu lub ogrodzie, a ich poszukiwanie w wielkanocny poranek jest dla dzieci świetną zabawą. W niektórych brytyjskich miejscowościach wciąż przetrwały starodawne zabawy takie jak toczenie jajek, które zwykle odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny. Uczestnicy tej zabawy usiłują jak najszybciej stoczyć jajko ze wzniesienia tak, by się nie stłukło.

Warto też dodać, że ferie wielkanocne w Wielkiej Brytanii są wyjątkowo długie – trwają aż dwa tygodnie. Dzięki temu dzieci mają mnóstwo czasu, by zjeść wszystkie otrzymane smakołyki!

Głównym wielkanocnym posiłkiem w Wielkiej Brytanii jest pieczone jagnię. Na stole nie może też zabraknąć jajek na twardo oraz ciasteczek z rodzynkami w kształcie jajek lub zajączków. Zazwyczaj je się też ciasto zwane Simnel Cake, którego receptura sięga czasów średniowiecza. Jest to owocowe ciasto z dwiema warstwami marcepanu, z których jedna pokrywa ciasto, a druga jest zapieczona w środku. Ciasto to jest ozdobione 11 marcepanowymi jajeczkami, symbolizującymi apostołów z pominięciem Judasza.

W Poniedziałek Wielkanocny nikt raczej nie zostanie oblany wodą. Jest to natomiast dzień, który Brytyjczycy najchętniej spędzają na świeżym powietrzu, spacerując, biorąc udział w tradycyjnych zabawach, oglądając pokazy tańca ludowego lub specjalnie zorganizowane mecze sportowe. W końcu to święto ma na celu również przywitanie wiosny!

Do wielkiego wielkanocnego jajka możecie zapakować wiele słodyczy – na przykład wesołe świąteczne zające, które znajdziecie w sklepach do których MPT Stanro dostarcza swoje produkty.