Czym jest BIO żywność?

październik 7, 2018

BIO to zauważalny trend, który przyciąga wielu klientów. Codziennie coraz więcej produktów z symbolem BIO pojawia się na półkach sklepowych. Jakie są różnice między żywnością ekologiczną a żywnością pozbawioną oznaczenia bio?

Żywność organiczna (BIO) posiada więcej przeciwutleniaczy, które pomagają dłużej zachować młodość i witalność. Żywność ta posiada także niższy poziom toksycznych metali i pestycydów. Ponadto, podczas jej uprawy nie można stosować nawozów pochodzenia mineralnego, hormonów, organizmów genetycznie zmodyfikowanych i innych substancji niszczących środowisko.

W przypadku produktów rolnych BIO oznacza, że produkt został wyhodowany zgodnie z przepisami rozporządzenia UE w sprawie rolnictwa ekologicznego. W przypadku żywności przetworzonej etykieta BIO oznacza, że co najmniej 95% składników pochodzenia rolniczego pochodzi z rolnictwa ekologicznego. Zabronione jest używanie tej etykiety w przypadku genetycznie zmodyfikowanych produktów spożywczych. Przepisy zabraniają również używania etykiety dla produktów z wieloma E lub stabilizatorami.

Żywność ekologiczna jest łatwa do rozpoznania dzięki charakterystycznemu logotypowi. Źródłem dla powstania tego logotypu były dwa dobrze znane symbole. Pierwszym z nich jest flaga europejska – oficjalny symbol Europy. Drugi – to liść symbolizujący naturę i zrównoważony rozwój. Połączenie tych dwóch symboli tworzy wyjątkowy logotyp produktów ekologicznych w UE.

Jedna z polskich firm – OSM Piątnica postanowiła kilka miesięcy temu wprowadzić na rynek nową linię produktów BIO. W ofercie OSM Piątnica znajdziecie:

Serek Wiejski Bio – produkowany jest z mleka ekologicznego. Naturalny, bez konserwantów i innych dodatków składa się z delikatnych ziaren twarożku zanurzonych w słodkiej śmietance.

Śmietana 18% Bio – Gęsta Śmietana 18% Bio produkowana jest wyłącznie ze śmietanki pasteryzowanej Bio oraz żywych kultur bakterii mlekowych. Znakomicie podkreśli smak tradycyjnych polskich zup, sosów i sałatek.

Twaróg wiejski Bio – Całkowicie naturalny – zawiera wyłącznie mleko pasteryzowane i żywe kultury bakterii mlekowych. Wyprodukowany z mleka z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych.

Mleko ekologiczne Bio – Mleko ekologiczne pochodzi z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, prowadzących tradycyjną pastwiskową hodowlę krów. Krowy żywione są paszami naturalnymi wytworzonymi przede wszystkim we własnym gospodarstwie. Wypasane są na pastwiskach, na których nie można stosować sztucznych nawozów czy syntetycznych środków ochrony roślin.

Wszystkie produkty BIO marki OSM Piątnica znajdziecie na półkach sklepów, gdzie MPT Stanro dostarcza swoje produkty