5 korzyści dla których warto spożywać nasiona Chia

kwiecień 18, 2018

Nasiona Chia (salvia hispanica) są chętnie dodawane do jedzenia przez osoby dbające o zdrowie odżywianie.

Pierwotnie uprawiane w Meksyku były wysoko cenione ze względu na ich właściwości lecznicze i wartość odżywczą.
Azteccy wojownicy spożywali nasiona Chia, które były już wtedy uznanym źródłem energii. Chia oznacza „siłę” w języku Majów, a nasiona Chia były znane jako „pożywienie biegaczy”, ponieważ biegacze i wojownicy używali ich jako paliwa podczas długich dystansów lub podczas bitew.

Pomimo niewielkich rozmiarów, nasiona Chia należą do najbardziej pożywnych pokarmów. Zawierają duże ilości błonnika, białka, kwasów tłuszczowych Omega-3 i różnorodnych mikroelementów. Co ważne, nasiona Chia są zwykle uprawiane organicznie, nie zawierają GMO i naturalnie nie zawierają glutenu.

5 Top korzyści z nasion Chia

1. Zdrowe trawienne

Nasiona Chia są drugim, zaraz po otrębach pszennych (42 g/100 g), najcenniejszym źródłem błonnika.
Błonnik jest niezbędny do stabilizowania poziomów insuliny. Według National Institutes of Health, nasiona takie jak len i Chia mogą być naturalnymi stabilizatorami cukru we krwi ze względu na wysoką zawartość błonnika i zdrowe tłuszcze.

2. Dobroczynny wpływ na skórę i powstrzymywanie procesów starzenia

Badania dowodzą, że nasiona Chia posiadają wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze zaś przyspieszają system naprawy skóry i zapobiegają dalszym jej uszkodzeniom. Przyjmowanie nasion Chia może zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry spowodowanemu przez wolne rodniki.

3. Pomoc w leczeniu cukrzycy

Biorąc pod uwagę to, że nasiona Chia są bogate w błonnik, wydaje się prawdopodobne, że mogą one pomóc w zmniejszeniu skoków cukru we krwi po posiłkach.

4. Zwiększenie energii i metabolizmu

Dodając do jedzenia porcję nasion Chia raz dziennie, możesz pomóc w poprawie swojego metabolizmu i spaleniu tłuszczu z brzucha. Badania pokazują, że dodanie nasion Chia do diety zmniejsza także trzewną tkankę tłuszczową, która wpływa na metabolizm organizmu i jest składnikiem otyłości.

5. Utrata wagi bez ryzyka utraty mięśni

Dzięki dużej ilości błonnika, który pochłania 10x więcej wody niż sam waży – odchudzanie staje się banalnie proste. Dodanie nasion Chia do jedzenia nie tylko zagęszcza potrawę, ale powoduje dłuższe uczucie sytości. Ponadto duża porcja białka w produkcie i zdrowe kwasy tłuszczowe wspomagają proces odchudzania.

Jeśli nie masz czasu na odmierzanie dawek nasion Chia do posiłków, wypróbuj zdrowe i pyszne soki z nasionami Chia produkowane przez PolBioEco. Nam szczególnie zasmakowały:

Chia Granat o składzie: sok jabłkowy, woda, sok z granatu (16%), sok z aronii, nasiona CHIA (3,2%), sok z cytryny, naturalny aromat truskawkowy.
oraz
Chia miód imbir o składzie: sok jabłkowy 100 % odtworzony z soku zagęszczonego, nasiona CHIA (3,2%), miód wielokwiatowy (0,8%), naturalny aromat limonki, naturalny aromat miodowy, wyciąg z kłącza imbiru (0,1%).

Wszystkie naturalne soki marki PolBioEco znajdziesz w sklepach do których towar dostarcza MPT Stanro.